Köztudott, hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájra, számos faj itthon marad. Az etetők nagy könnyebbséget és biztonságot jelentenek a környéken élő madaraknak, de csak akkor, ha az etetést folyamatosan, egész télen végezzünk.
Mikor etessük a madarakat?
Amint beköszöntenek az első fagyok – különösen miután ezek tartóssá válnak – vagy leesik az első hó, el lehet kezdeni az etetést, amit folytatni kell egészen ezek megszűntéig, akár márciusig is.
Miért fontos a madáretetés folyamatossága?
A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, rengeteg madarat hozhatunk nehéz helyzetbe. Az etetőre járó kistestű, gyakran alig 4,5 - 10 gramm (!) körüli testtömegű madarak számára -10 Celsius alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap reggeltől nem tudnak kielégítően táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.
Mivel etessünk?
A leggyakoribb a fekete napraforgómag, de bármilyen olajos mag(dióbél, tökmag,stb.) megfelelő, hiszen ezeket a legtöbb madárfaj elfogyasztja. Kifejezetten cinegéknek készíthetünk madárkalácsot is, olvasztott faggyú és magok everékéből. De ez a boltban is kapható cinkegolyó néven.Legalább ilyen jó, ha lágy sajtot és vajat is kiteszünk valamilyen vízszintes felületre, akár az etető sík tetejére, mert ezt is nagyon szeretik a madarak, különösen a vörösbegyek. Az állati zsíradékok, például a faggyú, háj, szalonna is kedvelt elesége a madaraknak. A vörösbegyek, rigók és a poszáták szeretik a főtt zöldségeket, a főtt tésztát és a főtt rizst is, valamint az almát is szívesen elfogyasztják.A pintyféléknek apróbb magokat: kölest, muhart, durvára őrölt kukoricadarát, ocsút adjunk. Figyeljünk arra, hogy a kihelyezett eleséget védjük az időjárástól, azaz legyen teteje az etetőnek.
Mivel NE etessünk?
Soha ne adjunk az énekesmadaraknak kenyeret, kenyérmorzsát, mert ezek erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását okozhatják (a vízi madarak: hattyúk, récék, libák számára az alkalmi kenyérfogyasztás nem jelent egészségügyi problémát).Kerüljük a sózott vagy pirított magvakat, a sózott vagy főtt szalonnát és a romlott ételmaradékokat.
Az etető fontos kiegészítője az itató
Tartós, több napig vagy hétig tartó kemény fagyok idején nem csak a táplálék, de a folyékony halmazállapotú víz megtalálása is kritikus tényezővé válik a madarak túlélése szempontjából. A fagyos levegő a szervezet hasonló fokú kiszáradását okozza, mint egy forró kánikulai nap, ezért télen a kirándulóknak, hegymászóknak fokozottan kell figyelniük a folyadékvesztés pótlására csakúgy, mint a madaraknak.
Az itatót elkészíthetjük egy virágcserép alátétjéből is, melyet aztán az etető mellé helyezünk el.
Az itatók jégtelenítése
Télen nem az a lényeg, hogy a madarak számára a nap minden percében rendelkezésre álljon a víz. Már az is nagy könnyebbség nekik, ha legalább néhány órán keresztül hozzáférhetnek. Ezért elegendő, ha naponta egy-két alkalommal kiszedjük az itatóból a jeget, és a helyére maximum langyos csapvizet töltünk.
Ajánlott akkora itatót kihelyezni, hogy a madarak fürödni is tudjanak benne, és helyezzünk el bennük egy ülőágat is.
Tippek:
- Ha éjszakára egy követ teszünk a kazánra, fűtőtestre, akkor ezt a felmelegedett "indián radiátort" a jégtelenített itató vizébe téve elodázható a befagyás.
- Kis itatók vizében egy kevés cukor feloldása természetes fagyállóként(sót ilyen célra ne használjunk, mert az életveszélyes a számukra!).
Bővebb információért látogass el a http://www.mme.hu oldalra :)